I Adwentu 3.12.2017 r

1.Pierwsze ślady celebrowania Adwentu spotykamy w liturgii galijskiej i hiszpańskiej w drugiej połowie IV wieku i miał on charakter pokutny. W Rzymie zaczęto obchodzić Adwent dopiero w VI w. i był on bliższym przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia. Od czasów pap. Św. Grzegorza Wielkiego wprowadzono 4 tygodniowy Adwent , który był liturgicznym przygotowaniem do obchodów historycznego przyjścia Jezusa. W wyniku połączenia tradycji z Galii i Rzymu ukształtowała się obecna tradycja i od XIII w. jest obchodzona w całym Kościele. Jego głównym, tegorocznym sensem jest przygotowanie miejsca w naszych sercach dla Boga, zatroskanie o dary Ducha Św.

2.Szczególnym nabożeństwem Adwentu są roraty , na które zapraszam w środę i sobotę, na godz. 7.15

3.W tym tygodniu:

I czwartek miesiąca, godzina św. o 16.30 z różańcem za powołanych i o powołania do kapłaństwa i zakonu.

4.W zakrystii są do nabycia świece wigilijne po 5 , 14 i 16 zł. i kalendarze religijne na przyszły rok.

5.Tegoroczne rekolekcje adwentowe rozpoczną się dla uczniów zespołu szkół 14 grudnia o 10.50 i 12.30, dla pozostałych parafianach w dniach 15 – 17 XII i poprowadzi je ks dr Krzysztof Gałan dyr. Wydziału ds.Wych. Katol. Kurii Biskupiej.

6.W piątek 8 XII uroczystość Niep. Poczęcia NMP, msze św. o 9.00, 11.00 z modlitwami o doznanie łask (szczególna godzina łaski 12 – 13.00) i 17.00, zachęcam do udziału w Eucharystii choć nie jest to święto obowiązujące.

7.Na dzisiejszą niedziele kościół sprzątały i of. 50 zł: Alina Zdybel, Anna i Małgorzata Fiedur. Bóg zapłać!

8.W Wigilię 24 XII nie będzie mszy św. o 16.00

9. W przyszłą niedzielę po mszy św. o 9.00 poświęcenie opłatków wigilijnych.

10.Dziś głosowanie na zgłoszonych kandydatów do rady duszpasterskiej, możemy napisać na kartkach 2 nazwiska, do rady wybierzemy 7 osób. Nad wyborem czuwać będą: Zenobia Wołowik, Bożena Tatara i ks. proboszcz. , podanie składu rady w przyszłą niedzielę.

11.Miłosierdziu Bożemu polećmy zmarłych: +Jan Gnieduła 14R, +Jan Wachowski 12R, +Marianna Pidek 10R, +Stanisław Nawłatyna 6R, +Marianna Kowalczyk 6R, +Edward Sałata 3R, +Teodora Wajrak 2R, +Tadeusz Strug 2R