XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

1.Gmina Jabłonna, Centrum Kultury Gminy Jabłonna, KGW Skrzynice, OSP Skrzynice, Radni i Sołtysi sołectw: Skrzynice Pierwsze, Skrzynice Drugie i Skrzynice-Kolonia, Szkoła Podstawowa w Skrzynicach oraz mieszkańcy Skrzynic zapraszają 19 sierpnia na Dożynki Gminne.

2. Parafialne Dożynki podczas których będziemy dziękować Bogu i Najświęteszej Jego Matce za tegoroczne zbiory odbędą się 26.08.2018 podczas mszy świętej o godz. 11. Spotkanie osób przygotowujących Dożynki w środę 15.08.2018 po mszy o godz. 11.

3. W najbliższą środę Święto Wniebowzięcia Najświętrzej Maryi Panny . Msze Święte o godzinach 9.00, 11.00, 16.00

4.Poszukiwana jest osoba (kandydat/kandydatka) na stałą funkcję posługi Kościelnego/Zakrystiana.

Wymagania wobec takiej osoby:

1. Kościelny powinien znać podstawowe przepisy liturgiczne oraz czynności liturgiczne, przy których posługuje oraz mieć nieskazitelną opinię.
2. Kościelny rozpoczynając pracę w parafii powinien zapoznać się z zakresem swoich obowiązków uwzględniając zwyczaje i tradycje danej parafii. Winien też przejawiać troskę o mienie parafialne. Od tego momentu jest za to mienie odpowiedzialny strzegąc je przed kradzieżą i zniszczeniem.
3. Szczególną troską kościelny ma otoczyć świątynię i jej najbliższe otoczenie, a przede wszystkim:
a) codziennie otwierać i zamykać świątynię o oznaczonym czasie, a także zawsze na polecenie proboszcza;
b) utrzymywać porządek liturgiczny w kościele, na placu przykościelnym, i w innych pomieszczeniach należących do kościoła, oraz na chodniku i drodze przylegającej do
kościoła;
c) dbać o wentylacje i nagrzewanie kościoła;
d) w sposób uzgodniony z proboszczem dbać, by obrusy ołtarzowe i bielizna kielichowa były zawsze czyste;
g) troszczyć się o stan szat, naczyń i ksiąg liturgicznych.
4. Ma obowiązek aktywnie uczestniczyć w służbie liturgicznej w parafii, a szczególnie:
a) dzwonić na nabożeństwa zgodnie ze zwyczajem miejscowym i z poleceniem proboszcza;
b) przygotowywać przed nabożeństwem potrzebne paramenty liturgiczne i księgi;
c) stosować ustalone przez proboszcza oświetlenie kościoła w czasie nabożeństw;
d) pomagać kapłanom przy ubieraniu się i rozbieraniu z szat liturgicznych;
e) posługiwać przy nabożeństwach liturgicznych, szczególnie wtedy, gdy nie ma ministrantów;
f) zwracać uwagę na właściwe zachowanie się ministrantów.
5. Kościelny powinien chętnie wykonywać prośby i polecenia proboszcza dotyczące innych kwestii związanych z troską o kościół, plac przykościelny, zakrystię i prezbiterium.

Proszę o zgłaszanie Kandydatur osób do Księdza Proboszcza.