Środa Popielcowa 2023-02-22

Wielki Post to czas wyjątkowej zadumy nad męką Zbawiciela, której towarzyszą akty pokutne. W Środę Popielcową i Wielki Piątek katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły, czyli ograniczenie liczby posiłków w ciągu dnia do jednego do syta i dwóch lekkich. W całym okresie Wielkiego Postu nie należy brać udziału w zabawach i urządzać ich, czyli z tańcami i głośną muzyką. Z tego powodu w tym okresie rzadziej udziela się ślubów, ponieważ młoda para musiałaby zrezygnować z wystawnego wesela. Zakaz zabaw wynika z przykazań kościelnych ustalonych przez Episkopat Polski i obowiązuje na terenie naszego kraju. Jeżeli przebywamy za granicą np. na wycieczce, obowiązują nas przykazania ustalone przez kościół miejscowy"

2023-02-12