Wielki Post 2021

Triduum Paschalne - co to jest?

Tydzień poprzedzający Wielkanoc nazywany jest Wielkim Tygodniem, podczas którego wspominane są najważniejsze wydarzenia dla wiary chrześcijańskiej. Ostatni trzy doby przed Wielkanocą to Triduum Paschalne, a więc Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota.

Wielki Czwartek to święto obchodzone na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. W kościołach odprawiana jest wieczorna msza, tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej, inaugurująca Triduum Paschalne. Po zakończeniu mszy, Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, czyli ciemnicy, gdzie adoruje się go także w Wielki Piątek.

Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego, który upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Tego dnia nie odprawia się mszy, a wierni przychodzą wieczorem do kościoła na liturgię Męki Pańskiej, podczas której odbywa się Adoracja Krzyża. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

Sobota to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, który poprzedza dzień Zmartwychwstania Pańskiego. W kościele rzymskokatolickim Wielka Sobota jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Tego dnia katolicy adorują Najświętszy Sakrament, który znajduje się w Grobie Pańskim. Wielka Sobota jest jedynym dniem bez sakramentu Eucharystii. Nie odprawia się również mszy świętych. W Wielką Sobotę wierni przychodzą do kościoła poświęcić pokarmy na stół wielkanocny.

Święta Wielkanocne 2020: Wielkanoc

Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę po zapadnięciu zmroku. Inauguruje ją Wigilia Paschalna, podczas której zapalany jest Paschał, czyli wielka woskowa świeca, która symbolizuje zmartwychwstałego Jezusa. W niedzielny poranek odprawiana jest msza rezurekcyjna z procesją dookoła kościoła.

 

2021-02-21