Bierzmowanie

Bierzmowanie[a], chryzmacja[b] – jeden z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego w Kościele katolickim, prawosławnym i anglikańskim. Zgodnie z tradycją chrześcijańską bierzmowanie uważane jest za drugi po chrzcie sakrament inicjacji chrześcijańskiej[6]. Przez Katechizm Kościoła Katolickiego[1] jest zaliczany do pierwszej z trzech grup siedmiu sakramentów – „sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego”[7]. Jego istotą jest przekazanie wiernym „Znamienia daru Ducha Świętego”[c] i umocnienie ich wiary. Jednoczy ściślej z Jezusem Chrystusem[8][5]. W Kościele rzymskokatolickim bierzmowanie jest udzielane kandydatom w wieku między 14. a 18. rokiem życia, a więc już po przyjęciu Pierwszej komunii świętej[9]. Cerkiew prawosławna i Katolickie Kościoły wschodnie udzielają chryzmacji wkrótce po chrzcie (czyli niemowlętom)[8][5][4]. Sakramentu bierzmowania udziela się tylko jeden raz w życiu[10][5].

2021-04-18

Msze online - Wielki Tydzień

Harmonogram transmisjii

2021-03-29

Rekolekcje Wielkopostne

W tym roku rekolekcje Wielkopostne w naszej Parafii odbędą się w dniach 19-21.03.2021 wg. załączonego harmonogramu. Rekolekcje będą odbywały się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

2021-03-07

Droga Krzyżowa - Męka Pańska

Nabożeństwo w każdy piątek godz.17.00

2021-03-06

Gorzkie Żale - nabożeństwo pasyjne

Gorzkie Żale to popularne w Polsce nabożeństwo pasyjne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pochodzi ono z początków XVIII w. - po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r. Jego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie. Co ciekawe, struktura tego nabożeństwa opiera się na strukturze dawnej Jutrzni. Składają się z trzech części, rozpoczynają się Zachętą (lub Pobudką - analogia do współczesnego Wezwania) i wzbudzeniem intencji (czytanie). W każdej części znajduje się hymn i dwie pieśni (dziś w Jutrzni są dwa psalmy i pieśń ze Starego Testamentu). Gorzkie Żale dzieli się na Zachętę i trzy części. W każdą niedzielę Wielkiego Postu odprawia się jedną część: Zachęta Część I (I i IV Niedziela Wielkiego Postu) Część II (II i V Niedziela Wielkiego Postu) Część III (III Niedziela Wielkiego Postu i Niedziela Palmowa)

2021-03-03